مطالب
دسته بندی

معرفی کتاب چگونه نویسنده شویم؟

  • 14 شهریور 1398

عنوان: چگونه نویسنده شویم

ناشر:  سوره مهر

نویسنده: اسماعیل امینی

تصویرگر: ابوالفضل محترمی

کنگره: ‫PIR7962 /م7232‫چ8 1390

دیویی: ‫8فا7/62

کتابشناسی ملی: 248500

شابک:  978-600-175-189-9

سال نشر: 1390

همه آنچه در کتاب چگونه نویسنده شویم، با آن رو به ‌رو می‌ شوید، جملات کوتاه طنزی است که نویسنده به واسطه آن‌ها محافل ادبی، نویسندگی و نویسنده شدن، روند چاپ و نشر کتاب و... را جراحی کرده است. او با نگاهی به حضور نویسندگان در جشنواره‌ ها، داور شدنشان در رویدادهای مختلف ادبی، مصاحبه ‌ها، قبول کارهای سفارشی، هیاهو کردن با کتاب‌هایی که مجوز نمی‌گیرند یا بعد از چاپ به دلایلی از بازار جمع می ‌شوند و... سعی داشته راه را از چاه نشان دهد.

 طرح روی جلد کتاب، مردی را نشان می‌ دهد که در حال ریختن آب با شلنگ در صفحات یک کتاب است که این نیز نمادی از اصطلاح معروف «آب بستن» در یک کار است. محسن ایزدی که از مجموعه «چگونه هنرمند شویم» کتاب‌های دیگری را نیز تصویرگری کرده است، در کتاب «چگونه نویسنده شویم» هم دست به قلم شده و شخصیت یک نویسنده آبکی را رقم زده است! در اینجا شخصیتی که به تصویر کشیده مردی سن و سال‌ دار است که به نوعی با تصویرسازی جلدهای دیگر این مجموعه متفاوت است.

در بخشی از کتاب چگونه نویسنده شویم می ‌خوانیم:

نویسنده باید تلاش کند چندین تا از کتاب‌هایش مجوز نشر نگیرد، یا اگر مجوز گرفت و منتشر شد ناگهان با سر و صدای زیادی از بازار کتاب جمع بشود. برای مجوز نگرفتن راه‌های مختلفی هست، اما نویسنده بهتر است همه راه‌ها را امتحان نکند، از ما گفتن بود.

نویسنده وقتی استاد می ‌شود که شاگردان فراوان داشته باشد، نویسنده باید فوت و فن شاگردپروری را بداند. خبرنگاران روزنامه‌ ها و خبرگزاری‌ها شاگردان خوبی هستند، چون هر روز دربارة استاد، خبر و عکس و مطلب منتشر می ‌کنند.

Top