مطالب
دسته بندی

معرفی شغل مشاور حقوقی

  • 12 شهریور 1398

معرفی شغل مشاور حقوقی / کارشناس حقوقی

مشاور حقوقی:

با توجه به پیچیده شدن روابط فردی و سازمانی در دنیای امروز و افزایش مسایل و مشکلات مختلف در سازمانهای دولتی و یا شرکتهای خصوصی، نیاز به حضور یک یا چند کارشناس و یا مشاور حقوقی در کنار مدیران بیش از هر زمان دیگری احساس  می شود.

مشاور حقوقی به مدیران و ذینفعان سازمان کمک می کند تا ضمن توجه به مسئولیتهای كیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیماتشان، تصمیمات صحیحتری اتخاذ نمایند و همچنین در مواجهه با مسایل حقوقی سازمانی به آنها در حل و فصل مشکلات یاری میرساند.

مشاور حقوقی با تسلط کاملی که به قوانین و اصول حقوقی دارد، کلیه امور حقوقی سازمان یا شرکت از جمله تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعملها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حق سازمان، ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه، مزایده و ... را برعهده دارد.

در شرکتها و سازمانهای دولتی معمولاً یک بخش حقوقی متشکل از چندین کارشناس حقوقی امور مربوط به انعقاد قراردادهای خرید و فروش؛ انعقاد قراردادها و تفاهمنامه های بین سازمانی و سایر امور حقوقی دستگاه را زیر نظر دارند و معمولاً بررسی و اعلام نظر اداره حقوقی، یکی از مراحل انجام عملیات فوق می باشد.

در شرکتهای خصوصی ممکن است یک مشاور به چند شرکت کوچک مشاوره حقوقی بدهد و یا فقط در استخدام یک شرکت باشد. در شرکتهای خصوصی بزرگ نیز مدیران شرکت از یک تیم مشاوره پرقدرت و زبردست و یک واحد حقوقی مجزا نیز بهره می برند.

برخی از مشاوران حقوقی در حوزه های خاص و تخصصی فعالیت می کنند. به عنوان مثال یک مشاور حقوقی فقط به شرکت ها و سازمانهای هنری و دیگری فقط به سازمانهای ورزشی مشاوره می دهد.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، آینده شغلی و بازارکار و میزان درآمد  مشاور حقوقی آشنا میشویم.

وظایف:

تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها

ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه ها، مزایده ها و ...

ارائه مشاوره های حقوقی به مدیران و کارکنان

جمع آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه ها، آییننامه ها، دستورالعملها و ...

انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکتها و ...(عمدتاً در شرکتهای خصوصی)

جمع آوری اطلاعات لازم و استفاده از آنها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در محاکم قضایی

رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری

 

مهارت و دانش مورد نیاز

آشنایی و تسلط کامل بر قوانین و امور حقوقی

توانایی تصمیم گیری سریع و درست

توان تجزیه و تحلیل مناسب

داشتن صداقت و امانت داری

رعایت عدل و انصاف (به خصوص در دعاوی بین مدیران و کارکنان)

توان برقراری ارتباط مناسب و توجه به جزئیات

تسلط بر مهارت های سخنوری، نوشتن و متقاعد کردن دیگران

آشنایی نسبی با سایر مسایل سازمانی از جمله امور استخدامی، مالی و ...

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مشاور حقوقی

کارشناس یا مشاور حقوقی معمولاً وکیلی است که به صورت تخصصی به شرکتها و سازمانها مشاوره حقوقی می دهند. بنابراین افراد زیر می توانند به عنوان کارشناس یا مشاور حقوقی مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته های زیر می توانند وارد این شغل شوند:

حقوق

الهیات و معارف اسلامی - فقه و مبانی حقوق اسلامی

الهیات و معارف اسلامی - فقه و حقوق اسلامی (ویژه دانشگاه شهید مطهری)

همچنین در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد از یکی از رشته های زیر باشند می توانند به مشاوره حقوقی  بپردازند:

حقوق خصوصی

حقوق سر دفتری

حقوق ثبت اسناد و املاک

حقوق اسناد و قراردادهای تجاری

حقوق بین الملل

حقوق حمل و نقل

حقوق جزا و جرم شناسی

حقوق کیفری اطفال و نوجوانان

حقوق عمومی

حقوق نفت و گاز

حقوق بشر

حقوق مالکیت فکری

حقوق اقتصادی

حقوق دادرسی اداری

حقوق هنری و ادبی

حقوق محیط زیست

حقوق تجارت بین الملل

حقوق خانواده

حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

حقوق شرکتهای تجاری

حقوق ارتباطات

مدیریت نظارت و بازرسی

مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

مدیریت دادگستری

 

آینده شغلی و بازار کار مشاور حقوقی

پیچیدگیهای دنیای امروز همگام با پیشرفتهایی که صورت می گیرد، نیز افزایش یافته است. این پیچیدگیها در مشاوره حقوقی امور مختلف فردی و سازمانی نیز دیده می شود. نوع روابط انسانها با یکدیگر، سازمانها با یکدیگر و انسانها با سازمانها تغییر کرده و عوامل زیادی در آن دخالت دارند. این پیچیدگیها به نوعی کار را سخت تر و برخی از مشکلات را پیچیده تر کرده است. بر همین مبنا نیز قوانین و مقررات پیچیده تر شده اند و استناد به آنها برای دفاع از خود به تخصص و تجربه کافی نیاز دارد. لذا با ادامه این روند نیاز بازار کار به مشاوران و متخصصان حقوقی افزایش یافته و شرایط بهتر شغلی برای کارشناسان حقوقی متصور خواهد بود. همچنین امروزه در بسیاری از مواقع مردم عادی برای دفاع از حق خود یا پیگیری مطالبات قانونی از افراد، شرکتها و یا سازمانهای دولتی و حاکمیتی، نیازمند دریافت مشاوره از کارشناسان و مشاوران حقوقی زبردست می باشند و بدون کمک گرفتن از آنها گاهی اوقات رسیدن به نتیجه مورد نظر غیر ممکن به نظر می رسد.

با توجه به موارد مذکور می توان پیش بینی نمود رشد استخدام متخصصین حقوقی در سالهای آینده افزایش داشته و بالاتر از حد میانگین سایر مشاغل خواهد بود.

 

 حقوق و درآمد مشاور حقوقی

مشاوران حقوقی که در سازمانهای دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند و کسانی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا بر میزان تخصص، تجربه، توانایی و توافقی با کارفرما، درآمدهای متفاوتی خواهند داشت.

Top