مطالب
دسته بندی

معرفی حرفه صدابرداری

 • 15 اسفند 1398

.

صدابرداری یکی از مهمترین عوامل در تهیه فیلم های سینمایی، سریال ها، انیمیشن ها و... است. صدابردار علاوه بر شناخت کیفیت هنری صدا، با نحوه استفاده از دستگاه ها و سیستم های صوتی آشنایی کامل دارد.

فیلم های اولیه سینما تنها تصاویر متحرکی بودند که هیچ صدایی نداشتند. با تولید اولین فیلم ناطق، تحولی بزرگ در صنعت فیلمسازی ایجاد شد. صدا احساسات را بیان کرده، به فیلم ریتم داده و موقعیت زمانی و مکانی فیلم را مشخص می کند. صدا در شناسایی شخصیت ها و نقش ها، به ویژه در رادیو، کمک شایانی می کند.

صدابرداری در بخش های مختلف تلویزیون، رادیو و سینما وجود دارد. در رادیو و تلویزیون صدابردار در هنگام تهیه و پخش برنامه ها، کلیه تجهیزات و سیستم های مربوط به صدا را کنترل کرده و میکروفون ها را به درستی و در جای مناسب نصب می کند. در حین ضبط برنامه نیز با دقت صداها را کنترل و ضبط می کند و در صورت لزوم موسیقی و یا افکت به آنها اضافه می کند.

در بخش تولید انواع فیلم، صدابردار فعالیت های گوناگونی را انجام می دهد. در هنگام فیلمبرداری علاوه بر تهیه و کنترل تچهیزات و سیستم های صدابرداری، به کمک ابزار مناسب صداها را به خوبی ضبط می کند. بخش مهمی از کار متخصصان صدا، صداگذاری است. صداگذاری در فیلم در واقع به ‌معنای جداسازی، حذف یا تغییر صدای پس ‌زمینه از زبان اصلی فیلم و قرار دادن صدای نو روی فیلم برای رساندن و القای حس فیلم به بییننده یا شنونده است. پس از اتمام مراحل فیلمبرداری و انجام برخی کارهای فنی، فیلم به یک صداگذار حرفه ای سپرده می شود. صداگذار صداهای ضبط شده سر صحنه فیلمبرداری را بررسی و آن را به بالاترین کیفیت می رساند. در صورت لزوم صداهای دیگری مانند موسیقی پس زمینه، صدای باد، صدای نفس و... را به آن اضافه می کند. یکی از مهم ترین بخش های فیلم های خارجی و انیمیشن ها، دوبله آنها است که صداگذار نقش کلیدی را در آن برعهده دارد. صداگذار صداهای دوبلورها را ضبط و آنها را به خوبی با تصاویر فیلم هماهنگ می کند. در بسیاری از پروژه های فیلم سازی، وظایف صدابرداری و صداگذاری توسط یک فرد انجام می شود.

در پیشرفت حرفه صدابرداری عوامل مختلفی دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از وجود زمینه های آموزش علم صدابرداری، صدابرداران خبره و تجهیزات پیشرفته. کشور ما از نظر مباحث آموزشی و وجود متخصصان حرفه ای در حوزه صدابرداری تقریبا با هیچ کمبودی مواجه نیست. مهمترین مشکل، نبود تجهیزات نوین و پیشرفته همگام با نوآوری های دنیاست. این عامل باعث شده است که در تولید فیلم ها و برنامه های مختلف امکان استفاده از جدیدترین روش ها وجود نداشته باشد و در نتیجه محصولات باارزشی را نتوان تولید کرد.

در ادامه با وظایف صدابردار، مهارت ها و توانمندی های مورد نیاز صدابردار، تحصیلات لازم برای ورود به این شغل، بازار کار، فرصت های شغلی این رشته و درآمد آن آشنا خواهیم شد.

 

وظایف صدابردار

مسئول صدا به ضبط، ترکیب و بررسی صدا برای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی زنده و یا ضبط شده می پردازد. او از میکروفون ها، تجهیزات ضبط و نرم افزارهای ویرایشی برای ضبط صدا و ایجاد یک صدای واضح و با کیفیت استفاده می کند.

صدابردار یا مسئول صدا باید در زمینه های زیر تخصص داشته باشد :

صدابرداری سر صحنه، ضبط صدا روی صحنه، صداگذاری پس از صحنه، انجام ویرایش و فعالیتهای نهایی صداگذاری در استودیو

یک تیم صدابرداری سر صحنه شامل ضبط کننده صدا، نگهدارنده بوم صدا یا دستیار صداست. وظایف صدابردار سر صحنه عبارتند از:

 • گذاشتن تجهیزات صدا در مکان مناسب در هنگام فیلمبرداری
 • انتخاب و نصب میکروفون های ثابت
 • نگه داشتن بوم صدا (مکان یابی میکروفون های متحرک در اطراف بازیگران برای ضبط بهتر صدا(
 • نظارت بر کیفیت صدا
 • ضبط صدا به صورت دیجیتال
 • تعمیر و نگهداری تجهیزات
 • دادن پس زمینه های صدا و موزیک به برنامه های زنده

 

مهارت و توانمندی های مورد نیاز صدابرداری

 • برخورداری از توان شنیداری بالا
 • اطلاع از الکترونیک و تکنولوژی صدا، به منظور آگاهی از نحوه کاربرد انواع میکروفون ها و سیستم های مرتبط با صدابرداری
 • صبر و تمرکز: معمولا در بسیاری از فیلم ها فرآیند صدابرداری و صداگذاری کاری طولانی و نیازمند تمرکز بالاست؛ بنابراین مسئول صدا باید صبر و حوصله کافی داشته باشد. مثلا در فرآیند صدابرداری ممکن است مجبور شود در شرایط آب و هوایی نامناسب کار کند که تحمل و صبر و همچنین تمرکز زیادی را می طلبد.
 • توجه زیاد به جزئیات: از آنجا که صدا از مهمترین و تاثیرگذارترین بخش های هر برنامه و یا فیلم به شمار می رود، صدابردار باید به کوچکترین موارد نیز توجه داشته و آنها را در کار خود رعایت کند.
 • خلاقیت: به عنوان مثال صداگذار در گذاشتن افکت ها و صداهای اضافی روی فیلم باید دارای خلاقیت خوبی باشد تا بتواند اثری منحصر به فرد و جذاب را ارائه دهد.
 • توانایی کار در ساعات طولانی: گاهی صداگذاری فیلم به دلیل برخورداری از حساسیت بالا و نوع خاص آن، روندی طولانی پیدا می کند بنابرین صداگذار باید از توانی خوب و تحملی فراوان برخوردار باشد.
 • مهارت ارتباطی خوب: برای ایجاد ارتباط مناسب با کلیه عوامل فیلم از جمله کارگردان، بازیگران و...
 • توانایی انجام کار تیمی: همکاری با کلیه عوامل فیلم به منظور تهیه یک اثر ارزشمند
 • اطلاع از آخرین روش ها و تکنولوژی ها در حوزه صدا به منظور تولید فیلمی با کیفیت با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین روشها

 

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های استخدامی حرفه صدابرداری

گروهی از صدابرداران در صدا و سیما و یا بعضی استودیوهای صدا استخدام می شوند. برخی نیز به صورت مستقل و قراردادی با تلویزیون، رادیو و شرکت های تولید فیلم کار می کنند. این قراردادها بسته به نوع پروژه می تواند برای مدت یک روز تا چند ماه منعقد گردد.

بدیهی است مهم ترین عامل برای موفقیت در شغل صدابرداری، آشنایی با آخرین تکنولوژیها و داشتن مهارت فراوان در حرفه صدابرداری و صداگذاری است. افراد توانمند می توانند در بهترین مکان ها با موقعیت کاری مناسب استخدام شوند.

 

  درآمد صدابردار

حقوق و درآمد صدابردار در بخش خصوصی نیز با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت های مختلف، متفاوت است. در مورد صدابرداری که خود استودیو دارد و مستقل کار می کند نیز، شرایط متفاوت است. میزان درآمد او بستگی به میزان فعالیت و تعداد قراردادهایش دارد.

با توجه به مطالب  ذکر شده در خصوص صدابرداری و صداگذاری به نظر می رسد این حرفه بیشتر با صدا و گوش و شنیدن سر و کار دارد و از آنجا که نابینایان از قدرت و درک شنوایی بالایی برخوردارند می توانند از این استعداد خود در زمینه شغل صدابرداری استفاده کنند و چه بسا در این امر، از موفق تر از دیگران باشند.

Top