مطالب
دسته بندی

استارت آپ، راهی به سوی اشتغال

  • 10 اسفند 1398

بحث 'استارت آپ' ها و شركت های خلاق هم اكنون در ایران تبدیل به یك بحث روز شده است. این شركتها كه با ورود به عرصه های مختلف، در حال تغییر ساز و كارهای كسب و كار در كشور هستند، می توانند راهی برای نیل به اهداف تعیین شده در اقتصاد مقاومتی باشند.

استارت آپ ها، امروزه به بخش جدایی ناپذیر صنعت و اقتصاد كشورهای پیشرفته تبدیل شده اند و نقشی موثر در توسعه اقتصادی آنها ایفا می كنند.

منظور از استارت آپ، شركت ها و كسب و كارهای نوپایی هستند كه طراحان آنها، مراحل گسترش مخاطبان و كاربران را در پیش گرفته و هنوز در بازار، تثبیت نشده اند. اغلب این كسب و كارها و استارت آپ ها، با فناوری های نوین و به ویژه فناوری های حوزه فضای مجازی پیوند خورده اند و در این بستر رشد می یابند.

با توجه به نو بودن حوزه فناوری های ارتباطات، امكان رقابت در آن بیش از صنایع دیرپایی همچون صنایع نفتی، خودروسازی، نظامی، ساختمان سازی، بانكداری یا مانند آن مهیا است و شركت های تازه تاسیس استارت آپی، امكان موفقیت بیشتری در این حوزه دارند. تاسیس یك شركت در حوزه فناوری های ارتباطی، به طور حتم نیازمند بودجه های بسیار كمتر بوده و با فناوری های پیچیده و بسیار تخصصی رو به رو نخواهد بود.

در همین راستا كشورهای آسیایی همچون هند، چین و مالزی با سرمایه گذاری هایی عظیم در زمینه 'استارت آپ' ها و به ویژه استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تلاش كرده اند تا در این حوزه بیش از پیش پیشرفت کنند.

در ایران «معاونت علمی و فناوری» و ستادهای زیر مجموعه آن همچون «ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز»، بار مسئولیت ایجاد زیربنا و پیش شرط های توسعه استارت آپ های كشور را بر دوش گرفته اند. همانطور در معرفی ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز آمده است؛ این ستاد تشكیل شده است تا یكپارچگی های لازم برای توسعه و تجاری سازی فناوریهای نرم و هویت ساز صورت پذیرد

 

راهكارهای پیشبرد فناوری های نرم

در پاسخ به این سوال كه ستاد فناوری های نرم برای نیل به اهداف خود چه راهكارهایی را در پیش گرفته است، باید گفت راهكار اول این ستاد، گفتمان سازی و ترویج است؛ یعنی آنكه بتوان توجه دولتمردان و آحاد جامعه را به این مفهوم جلب و اجماعی را حول محور مفهوم فناوری های نرم و هویت ساز ایجاد كرد.

راهكار دوم این ستاد طراحی یك سیاست گذاری و برنامه ریزی جامع است نگارش نسخه اولیه این سند و تصویب آن در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور در سال گذشته انجام شده است.

سومین راهكار، ایجاد نمونه های موفق است. قابل ذکر است که این ستاد تلاش دارد تا با ساخت و اجرای نمونه های موفق برای شركت های خصوصی ایجاد انگیزه و الگو نماید تا این شركت ها بتوانند هر چه بهتر در مسیر مورد نظر به پیش بروند.

 

استارت آپ ها، فناوری های نرم و آینده پیش رو

ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز، راهی را آغاز كرده است كه طی كردن آن به طور حتم، بدون همراهی سایر دستگاه ها ممكن نیست. به ویژه آنكه چنین فناوری هایی بر هم زننده و انقلابی هستند.

از آغاز فعالیت استارت آپ های حوزه فناوری و ارتباطات، مدت زمان چندانی نمی گذرد. استارت آپ هایی كه در حوزه هایی همچون برقراری ارتباطات اجتماعی، حمل و نقل درون شهری، خرید و فروش كالا، گردشگری، فرهنگ و رسانه، تبلیغات و خرید و فروش كالای دست دوم، آموزش كودكان، خرید و فروش بلیط، رزرو هتل، معرفی محصولات مختلف و نقد آن و ده ها بخش دیگر، راه خود را آغاز كردند و اغلب از همان روزهای اول با موجی از انتقاد و حتی تخریب مواجه شدند؛ اما به مسیر خود ادامه دادند و در شرایط تحریم، باعث شدند تا هزاران فرصت شغلی در كشور ایجاد شده و بخش بزرگی از واسطه ها در بازار حذف شوند.

امروز راه چنین شركت هایی بسیار هموارتر از گذشته است؛ اما هنوز نمایندگان بخش سنتی و قدیمی تجارت و صنعت در كشور، به این باور نرسیده اند كه استارت آپ ها، یك فرصت هستند نه یك تهدید و به نظر می رسد نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستادهای آن، كه خود بخشی جوان و نوپا در دولت است؛ در این روند رشد و توسعه، غیرقابل انكار است.

 

Top