مطالب
دسته بندی

گزارش اختتامییه نخستین جشنواره استانی آوا و نما

  • 22 مرداد 1399

 

اختتامیه نخستین جشنواره استانی آوا و نما، در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ برگزار شد. این رویداد برجسته فرهنگی در دو بخش عکس و صوت، با محوریت اشتغال، گردشگری آموزش نابینایان و تعامل افراد بینا با نابینا، توسط سازمان مردم نهاد موسسه نابینایان توانگران کارآفرین برپا شد. هدف کلی این جشنواره ، تاکید بر نابینایی به عنوان یک ویژگی فردی و نه لزوما یک نقص محدودکننده بود.

در جریان فرایند برگزاری این جشنواره، ۵۲۰ اثر برای شرکت در دو رشته عکاسی حرفه ای و عکاسی با موبایل، ارسال شد و‌ ۱۲۰ اثر شنیداری نیز برای حضور در رشته های پادکست و گویندگی بخش صوت، به دبیرخانه جشنواره رسید پس از داوری این آثار توسط استادان برجسته حوزه عکس و صوت،  ۲۵ عکس شامل ۹ عکس گرفته شده با دوربین حرفه ای و ۱۶ اثر عکس موبایلی به حضور در نمایشگاه جشنواره راه یافتند.

سرانجام، مراسم اختتامیه این رویداد فرهنگی در ۲۰ مرداد ۹۹ با اعلام ۱۲ اثر برتر در رشته های مختلف، با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، برگزار شد. شایان ذکر است که به دلیل پیشگیری از گسترش بیماری کرونا، بخش اعظم میهمانان مراسم از جمله برندگان ساکن دیگر شهرستانها، آن را از طریق لایو اینستاگرام دنبال کردند.

 

در این مراسم که با حضور مسئولان استانی و شهری چون آقای تذروی، مشاور امام جمعه شیراز در امور نابینایان، دکتر کشفی نژاد، مدیرکل بهزیستی فارس، صدری از سازمان فرهنگی هنری شهرداری شیراز و ایزدی از اداره کل فنی و حرفه ای استان فارس و ... برگزار شد، مدیرعامل موسسه توانگران، مدیرکل بهزیستی فارس و آقای محمدیان از پیشکسوتان عرصه عکاسی و داوران جشنواره، به ایراد سخنرانی پرداختند.

گفتنی است داوری بخش عکس جشنواره را اساتیدی چون آقایان رمضان محمدیان،  محمد امین دانشور و سرکار خانم فروغ عدالت پور بر عهده داشتند و آثار بخش صوت را نیز آقایان محمد جواد حسن شاهی و کاظم یاسری  آثار بخش صوت را داوری کردند.

 

در حاشیه این مراسم از  کتابچه تصویری   افکار بینا و نگاه خلاق، رونمایی شد. این کتابچه حاوی تصاویری ناب از انواع فعالیت های تولیدی، خدماتی و هنری مورد تصدی نابینایان و کم بینایان سراسر کشور است و توانمندی‌های فراوان و کمتر دیده شده آنان را به نمایش می‌گذارد.

 

به گفته مینا قائدی دبیر اجرایی جشنواره، این رویداد ارزشمند در آینده ای نزدیک در مقیاس کشوری برگزار خواهد شد.

در حاشیه این مراسم، از پوستر سومین دوره همایش علمی، پژوهشی نابینایان و کم بینایان نیز رونمایی شد که نویدبخش انجام اقدام ارزشمند دیگری توسط موسسه نابینایان توانگران، در راستای معرفی توانمندی‌های علمی نابینایان به جامه بود.

 

اسامی برندگان این جشنواره به شرح زیر است.

بخش  عکاسی با  موبایل

نفر اول شمایل زارع

 

نفر دوم نجمه غیاثی

نفر سوم پروانه صالحی نیا

 

بخش دوربین حرفه ای

 

نفر اول

مژگان شیخه پور از کرمانشاه

عباس عباسی مهر

نفر سوم رباب اسد زاده از الی مرودشت

 

پادکست

نفر اول نبی الله طالبی

نفر دوم علی جعفری نابینا

نفر سوم مجتبی اکبری از کاشان

گویندگی نفر اول میترا اسیابان

نفر دوم سحر علی پور نابینا

سنفر سوم زهرا صداقت

Top