مطالب
دسته بندی

گزارش اعزام تیم آموزشی موسسه نابینایان توانگران به عراق

  • 14 شهریور 1398

گزارش اعزام تیم آموزشی موسسه نابینایان توانگران به عراق

 

پس از ارائه آموزش های دوره تربیت مربی اعراب طی دوهفته در تیر ماه ۹۸، توسط متخصصان موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، این گروه با کوله باری از مهارت ها و دانش های جدید و با دلی سرشار از ایمان نسبت به توانمندی های خویش راهی شهر و دیارشان شدند. اما این پایان ماجرای شیرین  آموزش نبود؛ بلکه سرآغاز یک زندگی همراه با انگیزه بود.

این دوره آموزشی چنان تأثیری بر فراگیران عراقی بر جای نهاد که آنان بلافاصاله پس از بازگشت از ایران، روند انتقال آموخته های خود را به همنوعان عراقیشان در پنج استان بصره، نجف، اماره، المثنی و کربلا، آغاز کردند و اینک با اتمام دوره، در کمال اشتیاق از کادر موسسه توانگران دعوت نمودند تا با شرکت در مراسم اختتامیه این دوره، ضمن مشاهده نتایج تلاشهای آنان، بستر افزایش انگیزه نابینایان عراقی را نیز فراهم کنند. موسسه توانگران نیز از آنجا که همواره بر خود لازم می داند که تنها به ارائه آموزش بسنده نکند و این روند را تا رسیدن به نتیجه مطلوب، برای همه افراد، فارغ از مرزبندیهای قومی و جغرافیایی و فرهنگی و زبانی، ادامه دهد، یک تیم دونفره متشکل از مدیر داخلی و مربی کامپیوتر مجموعه را از تاریخ 4 شهریورماه 98، به کشور عراق اعزام کرد.

نخستین مقصد این سفر، پس از زیارت در نجف، شهر رمیثه در استان المثنی بود. اعضای تیم اعزامی موسسه، ضمن شرکت در مراسم اختتامیه دوره آموزشی که در موسسه نابینایان این شهر برگزار شد، طی سخنانی، در جهت تقویت انگیزه و اشتیاق شرکت کنندگان گام برداشتند.

کربلا، دومین ایستگاه این سفر آموزشی بود. اعضای تیم اعزامی موسسه در این شهر، با شرکت در کنفرانسی که با حضور مسئولان ذیربط و نابینایان فعال آن استان، به میزبانی موسسه نابینایان سراج، برپا شده بود، ضمن آشنایی با فعالیتهای اعضای نابینای موسسه سراج، طی سخنانی، بر تقویت انگیزه نابینایان تأکید کردند.

دوره آشنایی با تکنیکهای نوین آموزشی نابینایان در رشته های کامپیوتر، تحرک و جهت یابی و بریل آموزی توسط تیم موسسه، برای آموزگاران یکی از مدارس استثنایی استان کربلا به نام معهد نور الامام الحسین للمکفوفین و ضعاف البصر، در تاریخ ۱۰ تا ۱۲ شهریور ماه، برگزار شد. کارشناسان موسسه توانگران همچنین، با برپایی یک نشست هم اندیشی، تجربیات خود را در زمینه شیوه های برقراری ارتباط آموزشی مؤثر با کودکان و نوجوانان نابینا به مربیان این مرکز آموزشی ارائه دادند.

اهمیت این  اقدام به قدری بود که برخی از رسانه ها از جمله صدا و سیمای مرکز کربلا  در تاریخ ۱۱ شهریور ماه یک کنفرانس خبری را برای انعکاس این رویداد آموزشی با نمایندگان موسسه توانگران ترتیب داد.

این سفر خاطره انگیز و ارزشمند، در تاریخ دوازدهم شهریورماه با برگزاری مراسم اختتامیه باشکوهی، پایان یافت.

 

روابط عمومی موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز

Top