مطالب
دسته بندی

راه هایی برای موفقیت در محیط کار

  • 01 فروردين 1399

براي پيشرفت و موفقيت، راه هاي زيادي وجود دارد؛ بالا رفتن از نردبان شغلی نيازمند سختکوشی، وقت شناسی و کمی خوش شانسی است. خيلی خوب می شد اگر مدرک دانشگاهی، مهارت های شغلی و بازده کاری به طور خارق العاده ای درهای آرزوهايمان را به رويمان باز می کرد، اما زندگی اين گونه نيست. ما بايد خودمان برنامه ريزی کرده و برنامه هايمان را اجرا کنيم. زياد كار كردن، خوب كار كردن، ارتباطات موثر و سازنده، خلق ايده هاي بكر و... . به قول روانشناسان اجتماعي، هم محيط بر انسان اثر مي گذارد و هم انسان بر محيط خویش. پس اگر مي خواهيد در محیط کار موفق باشيد معطل نكنيد و ادامه اين مطلب را بخوانيد تا به شما نكته هاي فوق العاده اي را بگوييم.

 

 شیک باشید.

بله شیک پوشی یک راه موفقیت در محیط کار است. خیلی تعجب می کنید اگر یک روز ببینید که رئیس هیات مدیره لباس مناسب بر تن نکرده است. اگر مقررات اداره، شما را ملزم به پوشیدن لباس فرم می کند، سعی کنید همواره مرتب و تمیز باشید. همیشه طوری لباس بپوشید که اگر یک روز به دفتر مدیریت فرا خوانده شدید، ظاهری مناسب داشته باشید. موهایتان را مرتب کنید و کفش ها را نیز واکس بزنید.

 

با زمان بندی پیش بروید.

بهتر است که هیچ گاه خودتان درخواست ترفیع رتبه نکنید. زمانی که مدیرتان تحت فشار است از او چنین تقاضایی نکنید. زمان مناسب را با دقت کامل انتخاب کنید و طوری رفتار کنید که آنها متوجه شوند شما قابلیت انجام کارهای بیشتری را دارید. کاری نکنید که تصور شود شما برای ترفیع رتبه و گرفتن عنوان جدید عجله دارید.

 

ارتباط مناسبی با همکاران داشته باشید.

قرار نیست همه را دوست داشته باشید؛ اما در عین حال لازم نیست کسی از این موضوع اطلاع پیدا کند. سعی کنید همیشه مودب، محتاط و با ملاحظه باشید. در کارهای گروهی به طور برجسته ظاهر شوید. با قدردانی از زحمات دیگران، به راحتی می توانید در بین آنها محبوبیت و مقبولیت پیدا کنید. باید مراقب شهرت خود نیز باشید. مسائل خصوصی زندگی را برای خودتان نگه دارید و کاری در اداره، دفتر یا سفر شغلی انجام ندهید که بعدها باعث پشیمانی شما شود.

 

در چشم کارفرما خوب جلوه کنید.

اگر به طور باطنی هیچ علاقه ای به کارفرمای فعلی خود ندارید، باید سعی کنید در نظر او فرد کارآمدی جلوه کنید. زمانی که او ترفیع رتبه می گیرد باید کسی باشد تا جای او را پر کند و چه کسی بهتر از شما؟ هنگامی که خود را باهوش، کاردان و علاقه مند به کار نشان دهید آنگاه استحقاق ارتقای شغلی را نیز دارید. البته باید مراقب باشید که زیاده روی نکنید و بیش از حد به رئیس خود نچسبید. شما که دوست ندارید اگر احیاناً او را از روی ناشایستگی اخراج کردند، شما نیز از طرف شرکت مقصر شناخته شوید.

 

مربی بگیرید.

کسی که به او اعتماد دارید (به عنوان مثال یک مقام ارشد یا مدیر موفق) را انتخاب کنید و از او درس بگیرید. با او درباره اهداف شغلی خود مشورت کرده و تاکتیک های نهایی را با او معین کنید. شاید گاهی لازم باشد که برای دست یافتن به موقعیت های بالاتر، از جاهای پایین تر شروع به کار و تلاش کنید.

 

براي خود جانشين تعيين كنيد.

حدس بزنید که اگر شما تنها کسی باشید که می تواند شغل فعلیتان را انجام دهد، چه می شود؟ مجبور می شوید تا ابد خودتان آن را انجام دهید.

سعی کنید اطلاعات و مهارت هایتان را در اختیار دیگران بگذارید.

زمانی که به مسافرت می روید از دیگران درخواست کنید وظایف شما را به عهده گرفته و طریقه انجام آن را نیز به آنها آموزش دهید.

 

در دوره های آموزشی اضافی شرکت کنید

 انواع دوره های آموزشی، مدارک تحصیلی توانایی های قابل توجهی به شما عرضه می کنند اما باز هم می توانید چیزهای جدید بیاموزید. درباره چگونگی برگزاری دوره های شبانه، سمینارها و کارگاه های عملی از مربی و کارفرمای خود سؤال کنید و ببینید که چه فایده ای مي توانند در ارتقای سطح دانش فعلی شما داشته باشند. کتاب ها و مقاله های مربوط به کار و تجارت را مطالعه کنید. برای گرفتن اخبار اینترنتی ثبت نام و سعی کنید اطلاعات به روزی، هم در زمین شغلی و هم در زمینه صنعتی داشته باشید.

 

در شغل فعلی خود مهارت کامل به دست آورید.

حتی اگر هیچ گونه علاقه ای به انجام شغل فعلی خود ندارید، سعی کنید آن را به بهترین نحو انجام دهید. راه هایی پیدا کنید تا از آن طریق بتوانید خلاقیت خود را افزایش دهید. از روش هایی استفاده کنید که هزینه ها را تا حد ممکن کاهش دهد. انتقادهای سازنده را بپذیرید. همواره آماده رویارویی با موقعیت های پیش بینی نشده باشید تا شکست نخوريد، دیگران را سرزنش نکنید و وجهه شغلیتان را به خطر نیندازید.

 

به طور داوطلبانه اضافه کاری کنید.

استراتژی های شغلی خود را معین کنید. گاهی انجام چند کار کوچک در کنار وظایف اصلی بهتر از بر عهده گرفتن پروژه های بزرگ است، در حالی که دیگران برای به دست آوردن مسئولیت های چشمگیر با هم رقابت می کنند شما می توانید به راحتی از طریق انجام کارهای کوچک اما مفید ارزش و اعتبار خود را افزایش دهید.

 

با اداره روابط عمومی در ارتباط باشید.

برقراری ارتباط با پرسنل این بخش به شما کمک می کند خیلی سریع از پروژه های آینده باخبر شوید. همچنین افراد این بخش می توانند تاریخ و زمان برگزاری کلاس های آموزشی جدید را نیز در اختیارتان قرار دهند، بنابراین اگر شرکت برای گسترش و پیشرفت برنامه ریزی کند، آنگاه نام شما را در فهرست خود ثبت خواهد کرد.

 

در نهايت نباید تنها با اتکا به شایستگی ها، استعدادهای بالقوه و حس برتری انتظار پیشرفت داشته باشید. گاهی اتفاق می افتد که سمت های بالاتر به افراد نالایق واگذار می شود. در این حال رفتار کودکانه از خود بروز ندهید چرا که آن وقت معلوم می شود که شما فرد مناسبی برای آن سمت به خصوص نبوده اید. با پیروی از نکات ذکر شده به تلاش و کوشش ادامه دهید. شاید یک سمت بهتر برای شما به وجود آمد. روی اهداف شغلی دراز مدت خود تمرکز کنید. صداقت و اطمینان خود را حفظ کنید و از تلاش کردن دست نکشید، آنگاه می بینید که چیزی جز پیشرفت در انتظارتان نیست.

Top