مطالب
دسته بندی

با چشمهای خود مهربان باشیم

ویروس جدید عامل بیماری کرونا عمدتا از طریق قطرات تنفسی معلق در هوا منتقل می شود. این قطرات در اثر صحبت کردن، عطسه و سرفه فرد مبتلا به عفونت بوجود می آیند. در اثر تنفس این قطرات، ویروسی وارد بدن شده و تکثیر می شود. تماس با سطوح آلوده به ویروس نظیر میز و دستگیره در و سپس تماس با چشم ها، بینی و دهان نیز می تواند باعث ابتلا به بیماری شود ولی این راه به عنوان راه اصلی گسترش ویروس در نظر گرفته نمی شود. تصور می شود که ویروس قادر است از طریق چشم ها نیز گسترش پیدا کند. ویروس عامل طغیان سارس از نظر ژنتیکی مشابه کرونا ویروس بوجود آورنده کووید-۱۹ می باشد. تحقیق بر روی این طغیان مشخص کرد که عدم حفاظت از چشم ها، کادر درمانی را در خطر تماس با ویروس قرار می دهد. تحقیقات عنوان می کند که خطر انتقال عفونت از طریق چشم در مقایسه با دیگر راه های انتقال نسبتا کمتر است. با این حال، رعایت احتیاط و حفاظت از چشم ها احتمالا یک ایده مناسب است. اطلاعات علمی در مورد ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش است. این امکان وجود دارد که مطالعات آینده به این نتیجه برسند که احتمال انتقال بیماری از طریق چشم از آنچه که تصور می شد بیشتر است.

 

ویروس چگونه وارد چشم می شود؟

ویروسی که باعث طغیان SARS در سال 2003 گردید از طریق آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲(ACE 2)  وارد بدن می شود. تحقیقات همچنین مشخص کرده اند که ویروس عامل کرونا نیز احتمالا از همین طریق عمل میکند. ACE 2 به طور گسترده ای در بخش های مختلف بدن نظیر قلب، کلیه، روده ها و ریه ها یافت می شود. این آنزیم همچنین در شبکیه انسان و بافت های ظریف پوشاننده چشم نیز وجود دارد. ویروس با تقلید از ACE 2  سلول ها را فریب داده و وارد آنها می شود. این ویروس قادر است در یک سری نقاط خاص که گیرنده نامیده می شوند و در حالت عادی ACE2 با آنها برهمکنش دارد، به سلول میزبان متصل شوند. در حقیقت ویروس قادر است شکل آنزیم ACE 2 را تا حد قابل قبولی تقلید کند و از این طریق همانند آنزیم ACE 2، اجازه ورود به درون سلول را پیدا نماید. پس از ورود ویروس به درون سلول، ویروس تحت محافظت قرار گرفته و تکثیر می شود تا زمانی که سلول در اثر انباشته شدن ذرات ویروسی متلاشی شود. رونوشت های ویروسی پس از آزاد شدن از سلولی که در آن تولید شده اند به سلول های جدید حمله کرده و فرایند مذکور را تکرار می کنند. زمانی که ویروس وارد چشم می شود ممکن است باعث بروز قرمزی یا دیگر علایم چشمی شود.

 

چگونه از چشم های خود در برابر کرونا ویروس جدید محافظت کنیم؟

محافظت از چشم در برابر قطرات تنفسی ممکن است به کاهش احتمال آلوده شدن به ویروس کمک کند. برای محافظت از چشمان خود:

  • از مالیدن چشمانتان بپرهیزید، به ویژه زمانی که در مکان عمومی قرار دارید و دست هایتان را نیز نشسته اید.
  • عینک را جایگزین لنز تماسی کنید. اگر چه هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه استفاده از عینک دودی باعث کاهش احتمال عفونت می شود وجود ندارد، با این حال ممکن است برخی افراد به دلیل استفاده از لنزهای تماسی بیشتر از دیگران چشم های خود را بمالند.
  • مرتبا دست های خود را بشویید و تا حد امکان از تماس دست با صورت تان اجتناب نمایید.
  • از تماس با افراد بیمار پرهیز و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.
  • همچنین در مکان های عمومی از ماسک را از یاد نبرید.

 

READ_MORE_K2

در تست بینایی، چشم پزشک با استفاده از چارت بینایی، میزان بینایی شما را در مقایسه با افراد با دید طبیعی می سنجد.

نمونه کلاسیک چارت بینایی، به چارت اسنلن Snellen مشهور است که توسط چشم پزشک آلمانی هرمن اسنلن در سال 1960 طراحی شد. انواع مختلفی از چارت های بینایی اسنلن موجود است، اما عموماً همه آنها از 11 ردیف از حروف بزرگ انگلیسی تشکیل شده اند. بالاترین حرف تابلو شامل یک حرف (معمولاً حرفE) است؛ اما ممکن است از سایر حروف انگلیسی نیز استفاده شود. سایر ردیف ها شامل حروفی است که تدریجا به طرف پایین کوچکتر می شوند.

در طی معاینه، چشم پزشک از شما می خواهد که ردیف یا کوچکترین حروفی را که قادر به تشخیص هستید، بخوانید. اگر قادر به تشخیص پایین ترین ردیف بودید، حد بینائیتان خیلی خوب است.

 

معنی بینایی 20/20 در تست بینایی چیست؟

محل استاندارد قرار دادن چارت بینایی در فاصله 20 فوتی (6 متری) از فرد معاینه شونده است. از آنجا که در بسیاری موارد ممکن است طول اتاق معاینه مطب چشم پزشک کمتر از 6 متر باشد، می توان در اتاق معاینه کوچکتر، چارت بینایی را پشت صندلی بیمار آویزان کرد و آیینه ای در جلوی مسیر دید فرد طوری نصب کرد که مجموع فاصله رفت و برگشت از چارت تا آیینه 20 فوت( 6 متر) باشد.

 

نحوه استفاده از E چارت در مطب چشم پزشک چگونه خواهد بود؟

کاربرد اصلی E چارت برای سنجش بینایی در کودکان و افراد بی سواد و کر و لال است.

بینایی طبیعی، دید 20/20 (یا در واقع حد بینایی 20/20) است؛ به این معنی که شما قادر به خواندن حروفی از فاصله 20 فوتی (6 متری) خواهید بود که اکثر افراد می توانند از فاصله 20 فوتی (6 متری) بخوانند. اگر بر اساس سیستم ده دهی بخواهیم میزان دید را ثبت کنیم دید طبیعی 10/10 خواهد بود.

چارت های چشمی در انواع مختلفی طراحی شده است؛ اگر طی معاینه چشم شما قادر به خواندن بزرگترین حرف E در بالاترین ردیف تابلو باشید و قادر به خواندن هیچکدام از سایر ردیف های بعدی نباشید، بینایی شما 200/20 (10/1) است؛ یعنی اگر فردی با دید نرمال قادر به خواندن حرفی از فاصله 200 فوتی (60 متری) باشد، شما همان حرف را از فاصله 20 فوتی (6 متری) می توانید بخوانید. به گفته دیگر بینایی شما نسبت به سایر افراد 10 برابر ضعیف تر است.

در بسیاری از کشورها اگر بینایی فردی بعد از اصلاح با عینک یا لنز تماسی، 200/20 یا کمتر باشد، در محدوده "کوری قانونی" قرار می گیرد.

در امریکا برای دریافت گواهینامه رانندگی بینایی هر چشم پس از اصلاح باید حد اقل 40/20 (10/5) دید داشته باشند. در ایران نیز حداقل بینایی مورد نیاز برای اخذ گواهینامه رانندگی، باید مجموع بینایی در دو چشم 10/12 باشد.

در بعضی از چارتهای بینایی بعد از ردیف 20/20 ردیف های 15/20، 10/20 و 5/20 نیز وجود دارند. بسیاری از حیوانات بینایی بهتر از ما دارند. تعداد اندکی از افراد ممکن است بینایی 10/20 یا بهتر داشته باشند، اما حدس زده می شود که بسیاری از حیوانات بخصوص پرندگان شکارچی بینایی 5/20 یا بهتر داشته باشند.

 

تست بینایی چارت  E

در بعضی موارد تست بینایی استاندارد اسنلن قابل استفاده نیست. مثلاً زمانی که معاینه شونده کودک کم سن و سالی باشد که قادر به خواندن حروف نباشد یا خجالتی باشد و حروف را با صدای بلند نخواند. موارد دیگر افراد بی سواد یا ناتوانی هستند که قدرت تشخیص یا تلفظ حروف را ندارند.

در این شرایط نوع خاصی از چارت بینایی اسنلن به نام چارت چرخشی E ممکن است استفاده شود. E چارت چرخشی همان مقیاس های چارت اسنلن استاندارد را دارد و همه علامت های موجود روی چارت حرف E بزرگ هستند که با زاویه ای 90 درجه در جهات مختلف فضایی قرار گرفته اند.

چشم پزشک از فرد معاینه شونده می خواهد که جهت دندانه های حروف E را بگوید: چپ، راست، بالا یا پایین. بر اساس مطالعات انجام شده نتایج اندازه گیری بینایی با تست E چارت چرخشی در واقع معادل نتایج تست بینایی اسنلن استاندارد است.

 

چارت بینایی جگر The Jaeger Eye Chart

برای بررسی دید نزدیک چشم پزشک از چارت بینایی کوچکی که در دستتان می گیرید، استفاده می کند. چارت جگر حاوی متون کوتاهی است که در اندازه های متفاوتی تایپ شده اند. اندازه حروف جگر از J1 تا J11 متفاوت است و J1 ریزترین آنهاست. J2  در فاصله 35 تا 40 سانتی متری معادل بینایی 20/20 در چارت دید دور است.

بسته به نحوه اندازگیری چشم پزشکتان، از چارت به دو روش استفاده می شود:

- چارت در فاصله خاصی مثلا 35 سانتی متری نگه داشته می شود و از شما درخواست می شود تا ریزترین حروفی را که می توانید، بخوانید.

 - چارت به جلو و عقب حرکت داده می شود تا شما بتوانید اندازه حروف خاصی را بخوانید.

محدودیت های چارت بینایی

- چارت بینایی فقط حدت بینایی را اندازه گیری می کند. با کمک این تست چشم پزشک عینک دور یا لنز تماسی شما را تجویز می کند. همچنین برای اخذ گواهینامه رانندگی، با کمک این تست مشخص می شود که شما برای رانندگی نیاز به عینک دارید و یا از نظر قانونی شرایط اخذ گواهینامه رانندگی را ندارید.

چارت بینایی نمی تواند دید محیطی (میدان بینایی )، درک عمق (دید سه بعدی)، دید رنگ یا وضوح تصویری بینایی شما را اندازه گیری کند.

همچنین با این تست نمی توان از سلامت چشم ها مطمئن شد. مثلاً از میزان فشار داخل کره چشم و ابتلا به گلوکوم (آب سیاه)، خشکی چشم ها و وضعیت شبکیه چشم با این تست نمی توان آگاهی یافت.

بنابراین تست چارت بینایی فقط یکی از قسمت های معاینه کامل چشم پزشکی است که لازم است شما هر یک تا دو سال یک بار انجام دهید.

READ_MORE_K2
Top