مطالب
دسته بندی

با چشمهای خود مهربان باشیم

ویروس جدید عامل بیماری کرونا عمدتا از طریق قطرات تنفسی معلق در هوا منتقل می شود. این قطرات در اثر صحبت کردن، عطسه و سرفه فرد مبتلا به عفونت بوجود می آیند. در اثر تنفس این قطرات، ویروسی وارد بدن شده و تکثیر می شود. تماس با سطوح آلوده به ویروس نظیر میز و دستگیره در و سپس تماس با چشم ها، بینی و دهان نیز می تواند باعث ابتلا به بیماری شود ولی این راه به عنوان راه اصلی گسترش ویروس در نظر گرفته نمی شود. تصور می شود که ویروس قادر است از طریق چشم ها نیز گسترش پیدا کند. ویروس عامل طغیان سارس از نظر ژنتیکی مشابه کرونا ویروس بوجود آورنده کووید-۱۹ می باشد. تحقیق بر روی این طغیان مشخص کرد که عدم حفاظت از چشم ها، کادر درمانی را در خطر تماس با ویروس قرار می دهد. تحقیقات عنوان می کند که خطر انتقال عفونت از طریق چشم در مقایسه با دیگر راه های انتقال نسبتا کمتر است. با این حال، رعایت احتیاط و حفاظت از چشم ها احتمالا یک ایده مناسب است. اطلاعات علمی در مورد ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش است. این امکان وجود دارد که مطالعات آینده به این نتیجه برسند که احتمال انتقال بیماری از طریق چشم از آنچه که تصور می شد بیشتر است.

 

ویروس چگونه وارد چشم می شود؟

ویروسی که باعث طغیان SARS در سال 2003 گردید از طریق آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲(ACE 2)  وارد بدن می شود. تحقیقات همچنین مشخص کرده اند که ویروس عامل کرونا نیز احتمالا از همین طریق عمل میکند. ACE 2 به طور گسترده ای در بخش های مختلف بدن نظیر قلب، کلیه، روده ها و ریه ها یافت می شود. این آنزیم همچنین در شبکیه انسان و بافت های ظریف پوشاننده چشم نیز وجود دارد. ویروس با تقلید از ACE 2  سلول ها را فریب داده و وارد آنها می شود. این ویروس قادر است در یک سری نقاط خاص که گیرنده نامیده می شوند و در حالت عادی ACE2 با آنها برهمکنش دارد، به سلول میزبان متصل شوند. در حقیقت ویروس قادر است شکل آنزیم ACE 2 را تا حد قابل قبولی تقلید کند و از این طریق همانند آنزیم ACE 2، اجازه ورود به درون سلول را پیدا نماید. پس از ورود ویروس به درون سلول، ویروس تحت محافظت قرار گرفته و تکثیر می شود تا زمانی که سلول در اثر انباشته شدن ذرات ویروسی متلاشی شود. رونوشت های ویروسی پس از آزاد شدن از سلولی که در آن تولید شده اند به سلول های جدید حمله کرده و فرایند مذکور را تکرار می کنند. زمانی که ویروس وارد چشم می شود ممکن است باعث بروز قرمزی یا دیگر علایم چشمی شود.

 

چگونه از چشم های خود در برابر کرونا ویروس جدید محافظت کنیم؟

محافظت از چشم در برابر قطرات تنفسی ممکن است به کاهش احتمال آلوده شدن به ویروس کمک کند. برای محافظت از چشمان خود:

  • از مالیدن چشمانتان بپرهیزید، به ویژه زمانی که در مکان عمومی قرار دارید و دست هایتان را نیز نشسته اید.
  • عینک را جایگزین لنز تماسی کنید. اگر چه هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه استفاده از عینک دودی باعث کاهش احتمال عفونت می شود وجود ندارد، با این حال ممکن است برخی افراد به دلیل استفاده از لنزهای تماسی بیشتر از دیگران چشم های خود را بمالند.
  • مرتبا دست های خود را بشویید و تا حد امکان از تماس دست با صورت تان اجتناب نمایید.
  • از تماس با افراد بیمار پرهیز و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.
  • همچنین در مکان های عمومی از ماسک را از یاد نبرید.

 

READ_MORE_K2
Top