مطالب
دسته بندی

راه های کسب درآمد از نویسندگی

  • 01 آذر 1399

شاید در اولین نگاه کنار هم قرار گرفتن دو کلمه «نویسندگی» و «پول» خیلی مربوط به یک دیگر نباشد. اصولا وقتی از نویسندگی صحبت می کنیم انتظارمان این است که واژه‌ هایی مثل عشق و علاقه در فضایی آرام و بی‌ دغدغه نمایانگر شود. انگار فضای کسب درآمد از بحث نویسندگی کمی سنگین  است و کمی ذهن ما را متلاطم می کند.

در هر صورت جدا از بحث عشق به نوشتن و علاقه‌ ای که اولین آجر برای ساخت بنای نویسندگی است، زمانی که نوشتن می‌ خواهد به اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین فعالیت تبدیل شود و وقتی قرار است همه کارهای دیگر به غیر از نوشتن به حاشیه بروند، می توان از نویسندگی راهی برای درآمد زایی ساخت. نوشتن به مدتی طولانی با جدیت و تمرکزی کامل، نیازمند برنامه‌ ای همه‌ جانبه و واقعی برای درآمد زایی می باشد.

 

آیا نویسندگی در ایران درآمد دارد؟

شاید برایتان جالب باشد روش های مختلفی برای کسب درآمد از نویسندگی در ایران وجود دارد، مثل درآمد از نوشتن داستان، کتاب الکترونیکی یا نویسندگی سایت و… که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

کسب درآمد از وبلاگ نویسی

اگر به نویسندگی علاقه مند هستید، وبلاگ نویسی از اصلی ترین راه هاییست که می تواند شما را به یک درآمد نسبی برساند. وبلاگ نویسی برای وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، ساده ترین روش های وبلاگ نویسی هستند. حتی می توانید یک وبلاگ شخصی برای خود راه اندازی کنید و در آن بنویسید، تبلیغ کنید و پول در بیاورید. وبلاگ نویسی احترام به بازدیدکنندگان و مخاطبان است و به آن ها کمک می کند با سهولت بیشتری به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند. اگر از این دسته آدم هایی هستید که اعتقاد دارید دست به قلم خوبی دارید، وبلاگ نویسی را برای کسب درامد انتخاب کنید.

وبلاگ نویسی که امروزه به یکی از شیوه‌ های درآمدزایی در بازاریابی نوین تبدیل شده، چالش‌ ها و استانداردهای خودش را دارد. از طرفی نه به آن سختی است که بعضی ها فکر می‌ کنند، و نه به آن آسانی که بعضی دیگر می‌ اندیشند.

 

چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟

برای شروع وبلاگ نویسی شاید سوالات مختلفی را داشته باشید؛ سوالاتی مثل، چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟ یا چگونه یک وبلاگ ایجاد نماییم و یا اینکه وبلاگ چیست؟ و …

در واقع وبلاگ به پلتفرمی گفته می شود که برای نوشتن متن در زمینه‌ های مختلف برای وبلاگ نویسان آماده شده است. پس هر کس که به دنبال وبلاگ نویسی باشد و بخواهد که وبلاگی داشته باشد، باید پلتفرم لازم را آماده کند تا متن مورد نظر را در آن قرار دهد  و در قالب یک وب سایت یا بلاگ در معرض دید کاربران بگذارد.

یک نکته بسیار مهم در وبلاگ نویسی، انتخاب سبکی مناسب برای وبلاگ است. مطالب یک وبلاگ ممکن است کپی شده از سایت یا از منبع دیگری باشد یا خود فرد وبلاگ‌ نویس آن ها را نوشته باشد. یادتان باشد همیشه وبلاگی که با توجه به اطلاعات خود شخص و تجربه او آماده شده باشد، جذابیت بیشتری برای کاربران دارد.

 

کسب درآمد از تولید محتوا برای سایت های دیگر

امکان دارد یک کارشناس تولید محتوا در یک وبسایت خبری سال‌ ها به تولید محتوا مشغول باشد و حتی یک بار هم، به سراغ نرم افزارهایی مثل  Adobe Premier برای ویرایش فیلم ها و کلیپ ها) نرود. ولی کسی که برای تولید محتوا در یک شرکت استخدام شده، در اولین روز کاری به اجبار کلیپ ویدیویی ای را تنظیم و ویرایش کند. شما هم در جریان هستید که با مطرح شدن دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) شغل تولید محتوا بیش از گذشته فراگیر شده است. امروزه در ایران یکی از ایده‌ های خلاقانه پولساز تولید محتواست. کسی که این مهارت را داشته باشد؛ می‌ تواند درآمدی بین ۵۰۰ هزار تا 9 میلیون تومان در هر ماه کسب نماید.

 

کسب درآمد از نویسندگی و  انتشار کتاب های الکترونیکی

حتما می‌ دانید که اهمیت کتاب الکترونیکی در این روزها چقدر زیاد شده است. کتاب الکترونیکی نقشی مهم در افزایش اعتبار و جایگاه شما در ذهن مخاطبان دارد. شما چه به عنوان یک تولیدکننده محتوای حرفه ای و چه به عنوان صاحب کسب و کاری که باید تمام سعیتان را بکنید که برندتان را هر روز بیشتر از روز قبل به مخاطب معرفی کنید و اعتبار خودتان را در ذهن او افزایش بدهید و در ذهن مخاطب یک متخصص عالی در زمینه کاری خودتان به نظر برسید. یکی از مزیتهای کتاب الکترونیکی نسبت به روشهای چاپ قدیمی کتاب بحث هزینه و دردسرهای تولید و انتشار کتاب است. در روش آنلاین شما بیشتر زمانتان را باید برای پیدا کردن ایده و تولید محتوای با کیفیت و عالی می گذارید و در نهایت با کم ترین هزینه و دردسر می توانید آن را منتشر کنید.

 

کسب درآمد از نوشتن توضیحات برای محصولات دیگران

نوشتن توضیحات محصولات فروشگاه‌ های اینترنتی، امروزه به یکی از چالش‌ های اصلی مدیران این کسب و کارها تبدیل شده است. مدیران سایت‌ های اینترنتی در مورد نحوه نوشتن توضیحات محصولات سوال می‌ پرسند که چگونه باید شرح محصول را بنویسند؟ به چه مقداری توضیحات بنویسند؟ کدام نوع فرمت برای بیان توضیحات بهتر است؟ چگونه توضیحات ما رتبه خوبی در گوگل به دست بیاورد؟ تعجبی ندارد که آن‌ ها نگران این موضوع باشند. توصیفات خوب یک محصول می‌ تواند فروش محصولات را به چند برابر افزایش دهد. اگر محصول شما دارای ویژگیهای کلیدی باشد باید آن را طوری بیان کنید که مشتری خیال کند با داشتن محصول شما به خود افتخار می کند. اگر این توانایی را در خود می بینید، به سراغ مدیران سایت های فروشگاهی بروید و با آن ها صحبت کنید.

 

درآمد از نویسندگی مطالب برای مجلات

اگر خلاقیت خوبی در نوشتن دارید، چرا شغل محتوا نویسی برای مجلات را انتخاب نمی کنید؟ کافیست علاقه به نوشتن را در تولید محتوا برای مجلات و نشریه ها خرج کنید تا هم معروف شوید و هم یک کسب و کار رسمی به دست آورید. بهتر است نوشتن متن را با تایپ در نرم‌ افزار ورد انجام دهید. کل مجله را در یک فایل ننویسید. برای هر فصل یک فایل جدید ورد باز کنید و مطالب آن روز را بنویسید. یک فایل را هم به صفحات اولیه کتاب و فهرست و مقدمه اختصاص بدهید. هنگام نوشتن مجله حتما بر جزئیات و اشتباهات نگارشی و … تمرکز کنید و با دل مخاطب همراه شوید.

 

Top