مطالب
دسته بندی

حضرت معصومه (س)، بانوی عفاف و علم و اخلاق

  • 04 مرداد 1399

همواره حضرت معصومه  (س)، به عنوان الگویی که ویژگی های کاربردی دارند مطرح شده اند. علما و مراجع بسیاری در مقابل ایشان زانوی ادب زده و دست به دامان کرم ایشان شده اند. شخصیت والای ایشان سبب شده که بعد از امام رضا  (ع) برترین فرزند امام کاظم  (ع) شناخته شوند. عالمه بودن و همراهی ایشان با امام زمان خود، از نکات ارزنده شخصیتی ایشان است که نه تنها ایشان را برای دختران جامعه الگو می سازد، بلکه مردان نیز در ولایت مداری باید از ایشان الگوبرداری کنند.

 

1- فعالیت علمی

عالم بودن حضرت معصومه (س) یکی از ویژگی های کاربردی ایشان می باشد. برخی این گونه جلوه می دهند که اسلام با علم آموزی زنان موافق نیست حال آنکه زنانی در اهل بیت بودند که عالمه بوده و فعالیت های علمی انجام می دادند. درباره علم حضرت معصومه (س) نیز نکاتی در تاریخ ثبت شده است. در زمانی که امام موسی کاظم (ع) در زندان بودند، بسیاری از علما، مراجع و دانشمندان نزد حضرت معصومه (س) آمده و سوالات خود را می پرسیدند و حضرت به مشکلات علمی مراجعان پاسخ می دادند.  

زمانی که امام رضا (ع) قصد رفتن به مرو را کردند؛ علما و فرهیختگان نزد امام آمده و گفتند از این پس سوالات علمی خود را از چه کسی بپرسیم؟ امام حضرت فاطمه معصومه (س) را معرفی کرده و فرمودند در نبود من معصومه پاسخگوی سوالات شما می باشد و این گونه بود که امام رضا (ع) ایشان را تایید کردند.

 

2- صبر و امیدواری و شناخت هدف

حضرت معصومه (س) تمام دوران کودکی و نوجوانی خود را در فراق پدر گذراند. در حالی که می دانست پدر در زندان است و تحت شکنجه های متعدد قرار می گیرد؛ ولی صبر و بردباری و امیدواری که در وجود ایشان بوده از شگفتی هاست. چون حضرت معصومه (س) با پدر ارتباط بسیار عمیق و جانانه ای داشت؛ تحمل و صبر ایشان ستودنی است، هرگز در زندگی امید خود را از دست ندادند. ایشان در هر شرایطی هدف و مقصد را می شناختند و در جهت رسیدن به مقصد، هر بلایی را به جان می خریدند. اگر انسان در زندگی هدف داشته باشد سخت ترین مسائل هم که برایش پیش بیاید مقاومت می کند بلکه مقاوم تر می شود و به هدف بیشتر معتقد می شود. آنچه در زندگی حضرت معصومه (س) حرف اول را می زند هدف شناسی ایشان است. یعنی حضرت در زندگی ۲۸ ساله خود کاملاً می دانستند به دنبال چه هستند و هدف ایشان معلوم و معین بود

 

3- فعالیت سیاسی و اجتماعی

ویژگی بارز دیگر این بانوی بزرگوار، فعالیت های سیاسی ایشان بوده است. پس از اینکه امام رضا (ع) به مرو آمدند، حضرت معصومه (س) ۹ ماه بیشتر در مدینه نماندند و به همراهی برادران و برادرزاده های خود به سمت مرو رهسپار شدند. در این هنگام ایشان هدف از هجرت را یاری رساندن به امامِ زمان خود مطرح کردند.

حضرت معصومه (س) خود را فدای حقیقت ولایت کرده و در رابطه با دو امام عصر خود، یعنی پدر و برادر، تمکین داشته و تسلیم مطلق بودند و از ایشان الگوبرداری می کردند

ایشان در این مسیر مجاهدت فراوانی داشتند که در تاریخ ثبت شده است. از جمله این که در مسیر دچار درگیری جدی با نظامیان عباسیان شده و در این درگیری 5 برادر و تعدادی از برادرزاده های خود را از دست دادند. حضرت در هجرت ترویجی و تبلیغی خود، در تثبیت امامت حضرت رضا (ع) در مقابل واقفیه نیز نقش بسزایی ایفا کردند. برخی علت ازدواج نکردن حضرت را نبود کفو برای انتخاب همسر دانسته اند این عقدیه با سنت پیامبر و اهل بیت (ع) تناسب ندارد. به نظر می رسد چون حضرت معصومه (س) دائم در مبارزات و مجاهدت با دستگاه ظلم بنی عباس بودند؛ و از طرفی عمر حضرت در 28 سالگی به اتمام می رسد، فرصتی برای ازدواج نیافتند.

 

4- پایبندی به خانواده

ویژگی دیگر حضرت معصومه (س) پایبندی به خانواده بود که در جامعه امروز خود بسیار به آن نیازمندیم. حضرت از کودکی با وجود عدم حضور پدر و سختی های بسیار در خانواده، همواره در کنارشان بوده و در بزرگسالی به جهت یاری رساندن به برادر خود امام رضا (ع) و دلتنگی برای ایشان، به ایران مهاجرت کرده و هرگز خانواده را تنها نگذاشتند.

 

5- ولایت پذیری ایشان

حضرت تسلیم ولایت امامِ زمان خود بود و از فدا شدن در راه ولایت باکی نداشت. چه در زمان موسی بن جعفر (ع) و چه در زمان امامت حضرت رضا (ع) که در تثبیت امامت امام رضا (ع) در مقابل واقفیه نقش بسزایی ایفا کرد. چرا که فرقه واقفیه هفت امامی بودند و معتقد بودند با شهادت امام موسی کاظم (ع) امامت خاتمه یافته است. ولی حضرت معصومه (س) برای تثبیت امامت حضرت رضا (ع) تلاش بسیاری کردند که نشات گرفته از ولایت پذیری ایشان بوده است.

 

6- عفت و نجابت

نام حضرت، "فاطمه" بود، اما به دلیل عفت و نجابت و پاکی "معصومه" لقب گرفته اند. این صفت در بین زنان مسلمان زمان ما، کمی رنگ باخته است و برخی سیر قهقرایی داشته و در رعایت احکام حجاب و ارتباط با نامحرم، دچار شک و تردید شده اند. بعد از حضرت زهرا (س) از جهت مقام علمی و عصمت و حضرت زینب (س) در مقام مجاهدت، بزرگان و اهل تحقیق، حضرت فاطمه معصومه (س) را بانوی تراز اول عالم اسلام و دنیای شیعه می شناسند. ایشان چنان زندگی هدفدار و شکوهمندی داشتند که می توانند برای خانواده ها، به عنوان الگویی نورانی و  ارزشمند مورد توجه قرار گیرند.

Top