مطالب
دسته بندی

رمز و راز موفقیت در امتحانات

  • 29 خرداد 1399

تقویت مهارت ها می تواند مسیر دستیابی به موفقیت در تحصیل و کار را هموار کند. این مهارت ها به فراگیران کمک می کند تا در تمام دوران زندگی حتی برای امتحان های کوچکی که زندگی از آنها می گیرد، آماده شوند.

مهارت هایی را که در زیر به آن اشاره می کنیم می تواند باعث تقویت موفقیت های بزرگ در امتحانات تحصیلی شوند، این نکات عبارتند از:

 

مدیریت زمان

پس از هر 30 تا 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت پیشنهاد می شود. اگرچه این زمان بندی الزاما نباید با همین ظرافت دنبال شود اما بهتر است برای طول مدت مطالعه و استراحت خود یک محدودیت زمانی تعیین کنید. از این زمان های استراحت برای ورزش یا تغذیه استفاده کنید. توصیه می شود در خلال این زمان های استراحت از انجام فعالیت هایی نظیر انجام بازی های ویدئویی و تماشای تلویزیون یا فیلم که نیاز به سوخت و ساز مغزی دارند، بپرهیزید چرا که این مسئله باعث می شود مطالبی که می خوانید به خوبی جذب ذهن نشوند.

 

خواب کافی

انستیتو ملی قلب، ریه و عروق آمریکا اعلام کرده است انسان روزانه به 9 تا 10 ساعت خواب نیاز دارد. مطالعات نشان می دهد در صورتی که هشت ساعت بخوابید و تا دیروقت بیدار نمانید، حافظه شما بهتر عمل می کند. مغز انسان بر اثر اختلال خواب آسیب می بیند زیرا مغز خود را در زمان خواب، ترمیم و بازسازی می کند. مغز شما پس از دریافت اطلاعات درسی نیاز به بازسازی دارد و خوابیدن تنها راه موثر برای این مسئله است.

 

عجله ممنوع

یادگیری باشتاب و تندخوانی یکی از کم اثرترین شیوه های یادگیری است اما با این شیوه بسیاری از افراد تنها بخش آغازی و پایانی یک فصل طولانی را یاد می گیرند در حالی که بسیاری از مباحث در این میان از دست می روند. وقتی شش ساعت پشت سر هم و با شتاب درس می خوانید و به جلسه امتحان می روید احتمال اینکه بیشتر چیزهایی را که خوانده اید به خاطر نیاورید، بیشتر است.

 

برای آشنایی با پرسش‌ها، نمونه سؤال حل کنید.

شاید باورتان نشود که این ترفند چه قدر در موفقیت در امتحانات پایان ترم مؤثر واقع می‌شود. قبل از هر امتحان، بهتر است نمونه سؤالات سال‌های گذشته را تهیه کنید و تلاش کنید که آنها را حل کرده و با شیوه آزمون، بیشتر آشنا شوید. گاهی ‌اوقات، با وجود اینکه اطلاعات موجود در کتاب درسی را خوب خوانده‌اید، قادر به حل کامل مسائل و پاسخ دادن درست به پرسش‌های برگه امتحانی نیستید. علت بیشتر موارد این است که تمرین کافی در زمینه پرسش‌های احتمالی نداشته ‌اید و شیوه مطرح شدن سؤالات و آزمون را نمی ‌دانسته ‌اید. انواع کتاب‌های کمک درسی و مجموعه سؤالات امتحانی در بازار موجود هستند. با تهیه آنها یا کمک گرفتن از دانش‌آموزان و دانشجویان مقاطع بالاتر، دست خود را در پاسخ‌ دادن به پرسش‌های آزمون پیش روی بازتر کنید شما می توانید در قالب کار گروهی با ارائه توضیح به دیگران به تسلط خودتان بر مطالب و رفع اشکالات احتمالی نیز کمک کنید.

 

 از بین بردن موضوعاتی که موجب حواس ‌پرتی می‌شوند

جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که بتوانید بهتر روی جزوه‌ ها و درس‌ها متمرکز شوید و هنگام درس خواندن در محیطی باشید که در افزایش تمرکز بیشتر به شما کمک کند. به عنوان مثال مکانی که در آنجا وسایل تفریحی زیادی وجود دارد ممکن است تمرکزتان را مختل کند.

Top